Teachers

1 2 3 > showing 1 - 50 of 109 constituents

Josi Alexander

Choir Director, Concert Choir, Mens' Ensemble, Chorale, Show Choir & Advanced Treble

Pariesa Altman

English Teacher

Toby Bane

Pre AP Chemistry Teacher, Chemistry Teacher, AP Chemistry Teacher

Priscilla Blanton

French I & II Teacher, Pre AP II, Pre AP III and AP IV Teacher

James Brown

Head Football Coach, Athletic Coordinator

Amberly Buchanan

Pre AP Chemistry Teacher

Dionne Bullock

Science Inclusion Teacher, Biology, Environmental Science, & IPC Inclusion

Brian Burkeen

Economics & AP Economics Teacher, Varsity Football Coach, Varsity Baseball Coach

Kristin Campos

Athletic Trainer

Colleen Chambers

ISLE Aide

Siddharth Chatterjee

AP Physics I & II Teacher

Steven Clear

Algebra II Teacher, Algebraic Reasoning Teacher, UIL Number Sense/Calculator/Math Sponsor

Heather Colburn

Teen Leadership I & II Teacher, Student Council Sponsor, Partners in Leadership & Community Service

Joy Cooke

English Teacher, TCC College Prep

SMSgt Sennie Cox

AFJROTC Leadership Teacher, Drill Teacher, Color Guard Teacher

Telia Crochett

English IV Teacher, Chick-fil-A Leader Academy Sponsor

Anthony Cuccia

Spanish I & II Teacher, Tennis Assistant Coach

Melissa Danforth

Head Theatre Director, Theatre Arts I, II, & IV Teacher, Theatre Production Teacher, Musical Theatre Teacher, UIL One Act Play, Drama Club Sponsor

Lindsay Daniel

AP Human Geography Teacher, World Geography Teacher, Head Girls Golf Coach, GSA Sponsor

Kirk Davis

Strength Coach

Robert DeSanto

Health Teacher

Lauren Dixon

English I & Pre-AP English I Teacher

Peter Downing

Pre AP English I Teacher, AP English IV Teacher, UIL Debate Coach

Brian Eastman

World History Teacher, Head Varsity Tennis Coach

Joseph Ekutshu

History Teacher

Faith Elmore

AVID, Child Development Teacher, Interior Design Teacher

Matthew Farina

Math Teacher

Misty Ferris

Journalism & Photojournalism Teacher, Yearbook & Newspaper Teacher, UIL Journalism Coach

Danielle Flores

Principals of Human Services Teacher, Principals of Education & Training Teacher, Fashion Design I & II Teacher

Dr. Juan Garcia

Spanish Teacher, LOTE Department Head

Stephanie Garrett

US History Teacher & AP US History Teacher, Assistant UIL Coordinator, Academic Decathlon Sponsor, Social Studies Department Head

Emilee Gipson

English Teacher

Carrie Gonzalez

Science Teacher

Bobby Gray

Physics Teacher, Football Coach, Baseball Coach

Duane Gregory

Online Credit Recovery, Head Boys Basketball Coach

Aretha Hall

Accelerated Alegbra Teacher, Accelerated Geometry Teacher, Transitional to Algebra Teacher, TAKS / STAAR / EOC

Anitra Hankerson

FALS Teacher (SpEd), Step Team Assistant Sponsor

Anna Harrison

PAP Algebra I Teacher

Colby Henderson

English Teacher, Coach

Eugenia Hernandez

AP Language and Composition Teacher, English III Teacher

Abel Herrera

Spanish II Teacher, Assistant Football Coach, JV Baseball Coach

Gabriel Hicks

Social Studies Teacher, Basketball Coach

Bradley Higgins

Math Models, Geometry, and Consumer Math Teacher, Boys Golf Coach

Menson Holloway

Biology Teacher, Strength & Conditioning Coordinator, Varsity Football Coach

Keith Howell

AVID Elective Teacher, JV Boys Basketball Coach, Assistant Cross Country Coach

Gysamuell Humes

Principles of Applied Engineering Teacher, Health Teacher, Varsity Football Offensive Line Coach, Assistant Track Coach

Robert Johnson

Personal Fitness Teacher, Head Baseball Coach, Varsity Football Coach

Karen Judd

English Teacher, Cheer Coach

John Julian

AP Music Theory Teacher

Brent Kaethr

Science Teacher