Dozens of Student-Athletes to Compete in Regional Track & Field Meet

Congratulations to all of our student-athletes competing in the upcoming U.I.L. Track and Field Regional Meets on April 29-30, 2022. See meet information and the list of regional qualifiers below:

5A Region I Meet
Legacy High, Summit High, Timberview High
April 29-30
Lowrey Field at Plains Capital Park (1301 66th St, Lubbock, TX 79412)
Tickets: $10 daily; pay at the gate
View the schedule

6A Region II Meet
Mansfield High, Lake Ridge High
April 29-30
Waco Midway High School (8200 Mars Dr, Waco, TX 76712)
Tickets: $12 Daily (Adults); $6 Daily (Students); pay at the gate or online here
View the schedule

Regional Qualifiers

Lake Ridge High School

  • Liz Abiara – High Jump
  • Dominic Byles – 400m
  • Tyra Coleman – Triple Jump
  • Abisayooluwa Gbakinro – High Jump
  • Tamia Gilbert – 100m
  • Miles Jones – Long Jump
  • Jayda Lunsford – Long Jump
  • Ryland Kennedy – High Jump
  • Samaria Vital – Shot Put and Discus
  • Hayden Wilson – Shot Put
  • 4x400 Relay – Jayden Blakey, Dominic Byles, Jayden Williams, Jacob Alexander

Legacy High School

  • Yosef Abdulrazeq – 3200m and 1600m
  • Ava Brimag – Pole Vault
  • Ty Cook – 800m and 400m
  • Toby Eaton – 3200m
  • Carson Lewis – Pole Vault
  • Shannon Lewis – Triple Jump
  • Christine Mallard – 100m, 400m and 200m
  • Jabari Mitchell – 800m and 400m
  • Jaidyn Robinson – 100m Hurdles and 300m Hurdles
  • Jada Rocquemore – 300m Hurdles
  • Jacoby Smith – Discus
  • Savannah Steward – Pole Vault
  • Morgan Wamber – High Jump
  • 4x400 Relay – Julian Archie, Ty Cook, Max Harris, Jabari Mitchell, Alt. Adam Thompson, Alt. Kannon Hebert

Mansfield High School

  • Nathan Breese – Shot Put, 100m, 400m Wheelchair
  • Hannah Farnan – High Jump
  • Duane-David Kidman – Pole Vault
  • Caleb Morrow – 1600m
  • Levaris Stigarll – Shot Put and Discus
  • Noelle Stout – Pole Vault
  • James Williams – 1600m and 3200m
  • 4x100 Relay – Leticia Sarkodie, Zoé Harrison Wood, Jaeden Thomas, Sy’karis Cook, Alt. Armani Holmes, Alt. Sophia Garza Romo

Summit High School

  • Arrianna Allen – Shot Put and Discus
  • Nour Almasri – 3200m and 1600m
  • Travis Buhake – Shot Put
  • Kai Bynum – Long Jump
  • Denim Clemons – Triple Jump
  • Robert Hamilton – 110m Hurdles
  • Demarea Hancock – 100m Hurdles and 300m Hurdles
  • Jalen Joseph – 100m
  • Breckney Nixon – Discus
  • Brodick Stewart – Shot Put and Discus
  • Emerson Voldan – 3200m and 1600m

Timberview High School

  • Cameron Bates – 110m Hurdles, 300m Hurdles
  • Dajuan Hudson – 4x400 Relay
  • Taylor Finger – Triple Jump, Long Jump, 4x200m Relay, 4x400m Relay
  • Lola Mabon – 100m
  • Savion McKinnon – 200m
  • Princess Miller – Triple and Long Jump
  • Ethan Moffett – 400m
  • Adriane Nwonumah – 100m, 200m and Long Jump
  • Madison Rowe – 800m
  • Jordan Sanford – 100m and 200m
  • Harvey Scott – 200m
  • Maria Shorunke – Discus
  • JaKayla Thomas- 100m Hurdle
  • John Ware – 100m
  • Glennis Woolridge- Shot Put and Discus
  • 4x100 Relay – Princess Miller, Adriane Nwonumah, Hanyla Milligan, Norah Nwonumah
  • 4x200 Relay – Princess Miller, Norah Nwonumah, Taylor Fingers, Lola Mabon
  • 4x400 Relay – Madison Rowe, Taylor Fingers, Kennedy Williams, Lola Mabon
  • 4x100 Relay – John Ware, Jordan Sanford, Tyler Madison, Ethan Moffett
  • 4x200 Relay – Harvey Scott, Tyler Madison, Keyshun Williams, Savion McKinnon
  • 4x400 Relay – Derrius Henry, Ethan Moffett, Darnell Cole, Cameron Bates